Hello, CAPE TOWN!

I am  very happy to be back in Cape Town, again! It is a paradise for photographers, videographers, kitesurfers, wavesurfers & desperate estonians (just kidding! :D).

I promised myself to blog & film more than before, but I was sooo busy being sick for last few weeks that I am still not totally recovered from that awful virus and not having enough energy to run around with camera, make music & edit all-day&night-long. So I just do a little bit of all that, if I may. 🙂

Please, have a look how beautiful Bloubergstrand with it’s Table Mountain is! It was one and only rainy day here (yesterday). Surfers were having pure FUN!

Usually the sun is shining and it’s around 30C, pretty hot! But you know what, it has been a serious water crisis here in Cape Town for a few months already so any kind of rainy days are actually super good. We are not allowed here to shower longer than 60 seconds a day (yes, only ONCE!) & have to spare water at any case.

Looking forward to get better so I can start discovering South Africa from where I left last year! 😉

 

TERE TAAS, KAPLINN!

Mul on nii hea meel tagasi Kaplinnas olla! See on tõeline paradiis fotograafidele, videograafidele, lohesurfaritele, lainesurfaritele ja meeleheitel eestlastele (nali! :p).

Ma lubasin endale sel aastal rohkem blogida ja filmida, kuid aasta algas raske viirusega, mis niitis mind mitmeks nädalaks jalust. Ma ei ole ikka veel päris terve ja traks, mistõttu ei saa veel täistuuridel kaameraga ringi tuisata ega minimuuvisid kokku võluda. Ei jaksa lihtsalt. Aga natuke küll. 🙂

Tšekka, kui ilus on Kaplinna legendaarne Bloubergstrand koos Table Mountain’iga! Eile oli siin üks ja ainus vihmane päev, mis oli omamoodi hea vaheldus. Eriti olukorras, kus viimased paar kuud on Kaplinn veepuuduse tõttu kriisiolukorra välja kuulutanud ja karmid meetmed kehtestanud. Näiteks ei tohi inimesed ühes päevas rohkem kui 60 sekundit duši all käia  ning peavad igal võimalusel vett kokku hoidma.

Ma juba nii ootan, et saaks juba Lõuna-Aafrika Vabariiki avastama minna! Pikk nimekiri on valmis mõeldud ja ootab kannatamatult tegutsemist! 😀